MERHABA..

Hepinize merhaba...Ben bir mutfak aşığıyım. Mutluyken ,hüzünlüyken ,huzurluyken ,sıkılmışken ,genelde gece uyku tutmamışken mutfakta ya bir şeyler yaparken bulurum kendimi yada maalesef yaptıklarımı yerken...Çocukluğumdan beri gelen bu aşkı, merakı ,öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya sizin paylaşacağınız fikirlerle tariflerle yeni mutfak maceraları yaşamaya karar verdim .Sizler sayfama bende aranıza hoş geldik ...


2 Temmuz 2015 Perşembe

SİNOP GEZİSİ- 2 ERFELEK ŞELALELERİ, AKLİMAN VE HAMSİLOS



 Evet evet bu gördüğünüz manzara gerçek ve böyle daha 28 tane daha şelale var Erfelek Şelaleri nde . Sinop gezimi yazmaya devam ediyorum ve bu postta tam da cennette miyim dedirten kısımları kaldı. Sinop'a gittiğinizde muhakkak görmeniz gereken yerlerden biri burası . 1997 yılında Erfelek Barajı yapılırken keşfedilmiş. 28 tane merdiven şeklinde olan Erfelek Şelaleleri doğanın içine gizlenmiş . Suyun rengi gerçekten turkuvaz ve buzzz gibi =) Burayı gördüğümde içime yayılan huzuru ve mutluluğu anlatamam . Şelalelere tırmanmak için doğaya hiç zarar vermeden ahşap merdivenler kurulu . Yeşilin her türlü tonu , akan suların sesi insanı büyülüyor. Doğaya dokunmaz ,zarar vermezseniz işte böyle güzel cennetler çıkıyor ortaya.






Tam şelalelere tırmanıp bitmesin bu güzellik derken yukarıda sizi  kuzine sobasında demlenmiş sıcacık çay bekliyor.  Aşağıda da gözleme ve ızgara et yiyebileceğiniz küçük mekanlar var. Ama zaten siz doğaya doymuş oluyorsunuz. 


Erfelek şelalelerine giderken de tüm güzelliğiyle neredeyse yol boyu Erfelek Barajı eşlik ediyor size. Baraj yapımı malum daha aşağıda akan dereleri kurutmuş ama manzarası harika. 



Ayrıca ziyaretçilerin  kamp yapmasına da izin veriliyor bölgede . Eğer Sinop'a yolunuz düşerse Erfelek'i  görmeden bitirmeyin gezinizi. Bu eşsiz doğa size çok iyi gelecek . 

 Sinop bu doğa güzellikleri açısından oldukça zengin . Erfelek' den döndükten sonra doyamayıp bu sefer Hamsilos Koyu na gidiyoruz. Hamsilos Koyu ülkemizin en kuzey noktasında yer alıyor. Buzul aşındırması sonucu Dünya da kendiliğinden oluşan tek koy ünvanını taşıyor. Akliman yolu üzerinden rahatlıkla Hamsilos Koyu na ulaşabiliyorsunuz. 

Yol üzerinde ve Akliman da piknik yapılabilecek bol miktarda mesire alanı var . Bu yönüyle bir Ankaralı olarak Sinopluları çok kıskandım . İnanılmaz bir manzarada hem denize girip hem de piknik yapma imkanı oldukça büyük bir ayrıcalık =) Sizde Sinop ziyaretinizde Akliman a uğrarsanız ufak bir piknik sepeti hazırlamayı unutmayın.


Sinop gezimiz sonlanırken bir kez daha anladım ki tatil demek sadece Ege kıyılarından ve Akdeniz'den ibaret değil . Kıymetini bilmeliyiz ki ülkemizin her köşesinde bir çok cennet gizli . Sevgiyle ...

6 yorum:

 1. Aslı, fotoğraflara da anlatımına da bayıldım.. İlk fırsatta çoluk çocuk Sinop'a gidip sizin ayak izlerinizi takip edeceğim..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Ayşegül cüm . Mutlaka gitmelisiniz. Biz ikinci seferde Erfelek' te kamp yapacağız.

   Sil
 2. Aslı hanım güzel bir yazı ve fotoğraflar. Geçen sene bir tv sunucusu ben sinop2u böyle bilmiyordum dedi. Karadeniz'in incisi .Keşke nükleer santral yapılmasa.Sevgiyle kalın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlarınız beni çok çok mutlu ediyor . Teşekkür ederim. Keşke diyeceğimiz o kadar çok yer var ki maalesef. Önce keşif edip ,sonra mahvettiğimiz. Sizler de sevgiyle kalın

   Sil
 3. Aslı hanım güzel bir yazı ve fotoğraflar. Geçen sene bir tv sunucusu ben sinop2u böyle bilmiyordum dedi. Karadeniz'in incisi .Keşke nükleer santral yapılmasa.Sevgiyle kalın.

  YanıtlayınSil
 4. Aslıcım harika fotoğraflar eşliğinde pek güzel anlatmışsın. 10 seneden fazla oldu Sinop'u görmeyeli, gitmek lazım:))

  YanıtlayınSil

teşekkürler yorumunuz yazar tarafından okunup yayınlanacaktır..